BEJRUT-Sabah, këngëtarja dhe aktorja legjendare libaneze, e famshme në të gjithë botën arabe për një karrierë mbi 70-vjeçare dhe për një jetë sentimentale të trazuar, vdiq sot në moshën 87-vjeçare në Bejrut.


“Për Libanin është një humbje e pamatë, pasi fama e saj i kaloi kufijtë e vendit duke pushtuar çdo vend arab”, tha ministri libanez i Informacionit, Ramzi Jreij.


”Sabahu ishte një legjendë që nuk kthehet më. Ajo është e kaluara e bukur e Libanit”, tha lideri druz, Walid Jumblatt.


Sabah, emri i artit për Jeanette Feghali, u lind në fshatin kristian Bdadun.

Këndoi që në vitin 1940 dhe më pas si aktore korri sukseset më të mëdha në ekranet e Egjiptit.

Ajo interpretoi rreth 3 000 këngë, luajti në 83 filma libanezë dhe egjiptianë dhe në 27 shfaqje teatrore.

Sabah ishte e para këngëtare arabe që Olimpiadën e Parisit dhe në ”Albert Hall” të Londrës.

E martuar shtatë herë ajo la dy fëmijë, një mjek që jeton në SHBA dhe një vajzë.

Jeta e saj në vitet e fëminisë u trondit nga një tragjedi familjare kur një vëlla i saj minoren vrau nënën me dyshimin për marrëdhënie jashtëmartesore.

Funerali i Sabahut do të bëhet të dielën në katedralen maronite të shën Gjergjit, në qendër të Bejrutit.

 

(a.n/ata/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb