TIRANË

Shqipëria ka miratuar në parim një memorandum me Arabinë Saudite, i cili parashikon shumë shpjet lëvizje të lirë dhe pa viza të qytetarëve të të dyja vendeve.


Ky memorandum mori dritën jeshile në mbledhjen e sotme të  qeverisë, e cila u kryesua nga kryeministri Edi Rama. Ky i fundit njëherësh ishte edhe në cilësinë e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme.


Capture
Capture

Gjithashtu përmes një vendim i mëparshëm  qeveria caktoi nga 1 prilli i këtij viti deri më 31 tetor 2019, që shtetasit e huaj nga Rusia, Arabia Saudite, Bjellorusia, Katari, Omani, Tailanda, Bahrej dhe Kina të eksplorojnë lehtësisht bukuritë e Shqipërisë si strategji për promovimin e saj.


(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb