ITALI

Shqiptarët, jo të paktë në numër, janë përfshirë në fushën e politikës në shtetin fqinj të Italisë. Xheimina Dervishi, vetëm 19 vjeç,  është kandidatja më e re në moshë për Këshillin Bashkiak në zonën e Lombardisë.


Ajo është me origjinë nga Kavaja, ndërsa studimet i vijon për filozofi në Universitetin e Mialanos. Pasioni për politikën e ka shtyrë të renë të sfidojë vetëveten në Itali.


59816603 700664293746011 1675246968693063680 N 324x396
59816603 700664293746011 1675246968693063680 N 324×396

 


Ndërsa zgjedhjet në Itali do të mbahen me 26 maj, numri i shqiptarëve në të gjithë vendin që kanë zgjedhur të kandidojnë arrin në 70. Kjo e konfirmuar edhe nga raportet e publikuara në mediat lokale.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb