SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka refuzuar që të pajtohet me debatet se dialogu ndërmjet Serbisë dhe Kosovës është “klinikisht i vdekur”.


Ai ka theksuar se është e pashmangshme që të bisedohet, por se duhet të mësohet fillimisht për çfarë.


Sipas tij, dje në Stamboll ka kërkuar që ceremoninë e hapjes së aeroportit më të madh në botë, të hiqet flamuri i Kosovës, gjë që sipas tij e kanë bërë organizatorët.


Vuçiç, duke iu drejtuar gazetarëve pas takimit me serbët e Kosovës, ka thënë se dje i ka parë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, Hashim Thaçin dhe Behgjet Pacollin.

“Kam qëndruar larg tyre dikur shtatë metra. Kam kërkuar që të hiqet flamuri i Kosovës dhe kjo është bërë”- ka thënë ai, duke shtuar se nuk ka folur me Thaçin dhe Pacollin.

Ai ka shfaqur shpresën se bisedimet me Kosovën do të vazhdojnë, sepse duhet të zhvillohen.

(BalkanWeb)