Shqipëria zhvilloi të dielën zgjedhje shumë të diskutueshme, pavarësisht nga një dekret presidencial që shtyn zgjedhjet deri në tetor, por pjesëmarrja jashtëzakonisht e ulët e votuesve bëri të dështonte rezultati i zgjedhjeve.


Të dielën, Shqipëria zhvilloi zgjedhjet lokale pavarësisht se në 30 bashki kishte vetëm një kandidat të regjistruar, duke i dhënë votuesit vetëm një zgjedhje në fletën e votimit – komunizmi i pastër. Në pjesën tjetër të komunave, kundërshtarët ishin vetëm kukulla politike që shërbenin për ta bërë atë të dukej si një proces zgjedhor demokratik.


Pavarësisht nga fakti se Partia Socialiste e Edi Ramës garonin të vetëm, procesi i votimit u administrua shumë keq. Kamerat e mbikqyrjes të instaluara mbi kutitë e votuesve shkelën privatësinë e votuesve. Punonjësit e shtetit u detyruan të dorëzonin kartat e tyre të identitetit dhe madje shqiptarët që jetonin jashtë vendit iu kërkua të votonin duke i dhënë detajet e kartës së identitetit përmes telefonit.


Truth
Truth

ODIHR monitoroi zgjedhjet, por kishte vetëm 250 vëzhgues për 5364 qendra votimi. Çfarë komedie!

Deri në mes të ditës, vetëm 12% e votuesve kishin marrë pjesë në procesin e votimit, por kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Shqipërisë shpalli se ai numër ishe i ekzagjeruar. Megjithatë, shqiptarët masivisht bojkotuan këto zgjedhje të stilit komunist. Në disa pjesë të Shqipërisë si Mallakstra dhe Lazarat, asnjë person i vetëm nuk votoi për kandidatin që konkuronte për bashkinë.

Me mbylljen e votimeve vetëm 15% e shqiptarëve votuan në zgjedhje. Megjithatë, disa orë pas përfundimit të procesit të votimit, Kryeministri shqiptar Edi Rama u shfaq në televizionin kombëtar duke u shfaqur si fitimtar dhe si hero – tipik i të gjithë diktatorëve në histori.

Edi Rama bëri gjithçka në fuqinë e tij dhe me çdo mjet të nevojshëm për të rritur përqindjen e pjesëmarrjes së votuesve, por në fund të fundit pjesëmarrja e ulët ishte e gjitha një goditje e madhe për fushatën e tij të çmendur dhe zbukurimin e shëmtuar.

Tani që procesi i votimit ka përfunduar, zyrtarët e qeverisë do të numërojnë votat dhe pastaj do të deklarojnë fituesit në një zgjedhje pa ndonjë kandidat të opozitës.

Presidenti Donald Trump sapo ka vizituar Korenë e Veriut, ai duhet të ndalet në rrugën e tij për në shtëpi, dhe të takohet me një tjetër Kim Jong-un të botës – Edi Ramën e Shqipërisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb